Orrin has logged 245 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostkeeper

Ghostkeeper

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elves

Elves

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Witchtrap

Witchtrap

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witchouse

Witchouse

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Slumber Party

The Last Slumber Party

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade II

Blade II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade

Blade

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warning From Space

Warning From Space

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warning: Do Not Play

Warning: Do Not Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Tide

Blood Tide

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crooked House

Crooked House

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer Crocodile

Killer Crocodile

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Howling III

Howling III

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick

Trick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampires

Vampires

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry