Oscar has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fascism and Football

Fascism and Football

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry