Oscar has logged 260 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cuties

Cuties

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★
Edit this entry  
11
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chavela

Chavela

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost ID

Lost ID

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Heirs

The Heirs

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry