Oscar has logged 98 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Duck Season

Duck Season

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Obscuro Barroco

Obscuro Barroco

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
For Sama

For Sama

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Virus Tropical

Virus Tropical

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Museo

Museo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry