RSS feed for Marcos
  • Bernie Blackout

    ★★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★

  • Be Water

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Capital in the Twenty-First Century

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

  • Punk

    ★★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★½

  • Glass

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Robin Williams: Come Inside My Mind

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • Acorn and the Firestorm

    ★★★

  • Get Me Roger Stone

  • Logan

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • Larry Kramer In Love & Anger

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Trainwreck

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • Bronx Obama

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • The Pervert's Guide to Ideology

  • Contagion

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • The Town

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

    ★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The War on Democracy

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Pervert's Guide to Cinema

  • Children of Men

    ★★★★½

  • The Host

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • Bowling for Columbine

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★★

  • Nixon

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½