RSS feed for Marcos
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
Edit this entry  
17
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
09
The Seven-Per-Cent Solution

The Seven-Per-Cent Solution

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bronx Obama

Bronx Obama

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry