RSS feed for Marcos
  • Acorn and the Firestorm

    Acorn and the Firestorm

    ★★★

    Covers the whole history and undeserved dissolution of the biggest(?) advocacy and direct action organization. Definitely worth a gander if you want the whole story.

  • Punk

    Punk

    ★★★★

    A standard doc with a good overview of punk history and the scenes that formed in US and UK. Could have gone deeper but it provides a satisfying ride through the early days and subgenres. Maybe one too many sprinkles of Iggy (who co-produced) and the Stooges and a few others, but not so much that it detracts from the energy and flow. Some good interviews from members of significant bands and great archival, this show will bring the former punk back to those days.

  • The War on Democracy

    The War on Democracy

    ★★★★

    John Pilger's documentary - as with his reporting - is unflinching and insightful. Here, he looks at US hegemony in South America. Far from the sanitized and anodyne depiction in corporate owned media, this film lays bare the real effects of this country's brutal foreign policy.

  • Bernie Blackout

    Bernie Blackout

    ★★★½

    I'm glad this story got out. Nothing new here for someone like me, who followed the campaign closely. There's a cathartic satisfaction however frustrating, in seeing the media bias laid bare. I recommend this film to anyone who thinks this primary was run fairly and thinks the Dem Party is unbiased regarding candidates. Alas, most people who'll watch it already know about this corruption, and the ones who really need to, won't.

    This film left a lot out and could…

  • Capital in the Twenty-First Century

    Capital in the Twenty-First Century

    ★★★½

    I found this film was made mostly for those who perhaps, don't spend a lot of time on economics yet recognize things are very wrong in the world and are trying to understand the times we're living in. In other words, it's made for people who might zone out any time charts and graphs laying out depressing statistics are brought onto the screen. On this level I find it a success. Whether it will break through to that crowd is…

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★½

    I can never not watch this if I catch it when it's just started. When I think of good low budget independent films, this one always comes to mind. Every time I've seen it has been rewarding. It's the kind of film that reveals something new with every viewing. The thing I appreciated this time was how Cox successfully created a world that is completely familiar to us yet exists in its own reality that is wholly original and unique.…

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★½

    Excellent procedural by Soderburgh that takes you down a very believable, worst case scenario.

  • The Edge of Democracy

    The Edge of Democracy

    ★★★★½

    Beautiful documentary detailing the corrupt means with which the rising right wing took down Brazil's greatest leader, Luiz Inácio Lula da Silva. #LulaLivre

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★½

    New found appreciation for this classic. So much to take in, Dante jam-packed this film with social commentary and references all serving a purpose to critique the dangers of unchecked American consumerism, and nostalgia. He's is a brilliant story teller and it's clear he didn't have to compromise to much on his vision.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A very different Scorsese movie in pace and tone. This one felt like he was at half energy, half intensity. The film didn't really hit its stride until Hoffa (Pacino) showed up and even then, it lumbered along at gracefully. Something I really didn't appreciate was the lack of strong supporting women roles. Although women are usually cast in supporting roles in Scorsese movies, they are often important to the story. These women characters offer challenges and something an actress…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    There is a lot to compliment in this film. Acting, cinematography, art direction, scene direction, etc. However the runtime is not one of them. I found this film to suffer from the malady of its director loving all their babies and hence keeping them all in the film. I can't blame him, all the elements mentioned and more delivered but at best, I don't think this film needed to be longer than 90 minutes. There were many moments from the…

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    This film has only grown more significant to me as a major work of art in cinema since I first watched.