RSS feed for willow
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Love in Store

Love in Store

2020
×
★½
Edit this entry  
07
Woman of Straw

Woman of Straw

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Edit this entry  
10
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★½
Edit this entry  
07
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Edit this entry  
03
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hana and Alice

Hana and Alice

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Satellite Girl And Milk Cow

The Satellite Girl And Milk Cow

2014
×
Edit this entry  
25
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
Edit this entry  
19
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry