Sort by

OPV has logged 176 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kon-Tiki

Kon-Tiki

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

1966
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scare Package

Scare Package

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Quiet Comes the Dawn

Quiet Comes the Dawn

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Achoura

Achoura

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Bodies at Rest

Bodies at Rest

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
While at War

While at War

2019
×
★★★½
Edit this entry