Sort by

Cameron has logged 271 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Outrage

Outrage

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Face

Face

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hyena

Hyena

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yakuza's Law

Yakuza's Law

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
After Death

After Death

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brain

The Brain

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sect

The Sect

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

1991
×
Read the review Edit this entry