RSS feed for Oswaldo
  • L'Atalante

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Limite

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • The Docks of New York

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Last Command

    ★★★★½

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • The Bat

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Strike

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • One Week

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • A Man There Was

    ★★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon