• Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    didn’t remember this takes place on valentines day!! its valentines day right now!!!! thats so perfect!!!!!

  • Shallow Grave

    Shallow Grave

    ★★★★

    shocked this didn't result in polyamory and a shared bank account

  • Twilight

    Twilight

    ★★★★★

    need all of the string lights and lamps in bella’s room. asap.

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★

    a very sweet story. so stylistic and silly!

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★★

    going into this already knowing the ambiguity surrounding the accident/crime, i thought it would be something that would annoy me, especially knowing— spoiler— that there is no clear-cut “she did it” or “she didn't do it”. but there really was never a moment where i was not entirely engaged in the story. the film just continued to unfold in such an interesting way that i cant help but be shocked at how well crafted and enjoyable the film is. the kids performance was so great. the dog was awesome too. people hate on the french too much.. they know what they’re doing with movies..

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    wrestling seemed so cool and fun for like an hour before it started getting really sad and depressing…

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    a special one

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★½

    second half of this is really perfect

  • Being John Malkovich

    Being John Malkovich

    ★★★★½

    really great stuff. lottie rocks

  • The Fault in Our Stars

    The Fault in Our Stars

    ★★★

    boom clap charli xcx

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    :)

  • The Killer

    The Killer

    ★★

    this guy sucks! not nearly enough smiths… what the hell…