RSS feed for othavio
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Decline

The Decline

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frida

Frida

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over Her Dead Body

Over Her Dead Body

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
05
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
05
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
05
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
05
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★
Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swiped

Swiped

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Read the review Edit this entry