Underground has logged 841 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boat

Boat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tickled

Tickled

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Monster

The Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Equity

Equity

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Edit this entry  
17
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
12
The Last Act

The Last Act

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blind Spot: Hitler's Secretary

Blind Spot: Hitler's Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Edit this entry