otisblurays has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Earth to Echo

Earth to Echo

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Circle

Circle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Time

In Time

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumper

Jumper

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry