RSS feed for Arief

Arief has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Humba Dreams

Humba Dreams

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love is A Bird

Love is A Bird

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
Edit this entry  
16
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
Edit this entry  
15
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Mr. Pregnant

Mr. Pregnant

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
Edit this entry  
11
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
10
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
Edit this entry  
10
Muto

Muto

2008
×
Edit this entry  
10
Bus 44

Bus 44

2001
×
Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
10
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
Edit this entry  
04
Love for Sale 2

Love for Sale 2

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Kumbalangi Nights

Kumbalangi Nights

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
At Sea

At Sea

2007
×
Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry