Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Lies

True Lies

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Daft Punk Unchained

Daft Punk Unchained

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Electroma

Electroma

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
19
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Breathe

Breathe

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Spy

The Spy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry