ottoman2222 has logged 428 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Christmas Crossfire

Christmas Crossfire

2020
×
★½
Edit this entry  
06
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Broken City

Broken City

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
01
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry