RSS feed for Bjoern

Bjoern has written 23 reviews for films during 2017.

  • Bugday

    Bugday

    ★★½

    Boring bullshit - Wim Wenders Style. No Tarkovsky

  • I Remember You

    I Remember You

    ★★

    This is TV - not cinema. And bullshit.

  • Lipstick

    Lipstick

    Maybe someday a party-movie for disenchanted ladies.

  • M.F.A.

    M.F.A.

    ★★½

    Good intention. Good acting. But nothing more.

  • mother!

    mother!

    ★★

    As stupid as can be.

  • Playground

    Playground

    Good cast und good acting. But pointless and insubstantial. Did not come close to "Bübchen" or "Benny's Video". And the reason that this picture is in the official section of the Fantasy Filmfest 2017 only knows Rainer Stefan. Maybe he's obsessed with strong violence against children.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★

    "Dunkirk" ist kein Film, sondern eine 100 Minuten lange Parallelmontagen-Szene. Man hört dazu Dinge wie, der neue Film von Christopher Nolan wäre ganz radikal für einen Mainstreamfilm. Es gäbe da keine Identifikationsfiguren. Außerdem würde auf eine konventionelle Narration, wie man sie sonst aus amerikanischen Studiofilmen gewohnt ist ebenfalls verzichtet. Wer jetzt einen vermeintlichen Kunstfilm oder etwas in der Art von "Komm und sieh" vermutet, der befindet sich aber auf dem Holzweg. Auf dem gleichen übrigens, auf dem man sich befand…

  • Self-Criticism of a Bourgeois Dog

    Self-Criticism of a Bourgeois Dog

    ★★★★★

    Bester DEFA-Film seit "Ein Sonntagskind, das manchmal spinnt".

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★½

    Q2 Fancut. The most boring experience of 2017 so far.

  • Die Spalte

    Die Spalte

    ★★★

    Gespalten.

  • They Called Him Bulldozer

    They Called Him Bulldozer

    ★★★½

    Deutsche Kinoversion I <3

  • Tattoo

    Tattoo

    ★★★

    What'll you expect from a picture with Bruce Dern as an insane tattooist named Karl Kinsky in a Razzie award nominated perfomance? Pure Ultrakunst!