RSS feed for Bjoern
  • Playground

    Playground

    Good cast und good acting. But pointless and insubstantial. Did not come close to "Bübchen" or "Benny's Video". And the reason that this picture is in the official section of the Fantasy Filmfest 2017 only knows Rainer Stefan. Maybe he's obsessed with strong violence against children.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★

    "Dunkirk" ist kein Film, sondern eine 100 Minuten lange Parallelmontagen-Szene. Man hört dazu Dinge wie, der neue Film von Christopher Nolan wäre ganz radikal für einen Mainstreamfilm. Es gäbe da keine Identifikationsfiguren. Außerdem würde auf eine konventionelle Narration, wie man sie sonst aus amerikanischen Studiofilmen gewohnt ist ebenfalls verzichtet. Wer jetzt einen vermeintlichen Kunstfilm oder etwas in der Art von "Komm und sieh" vermutet, der befindet sich aber auf dem Holzweg. Auf dem gleichen übrigens, auf dem man sich befand…

  • Self-Criticism of a Bourgeois Dog

    Self-Criticism of a Bourgeois Dog

    ★★★★★

    Bester DEFA-Film seit "Ein Sonntagskind, das manchmal spinnt".

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★½

    Q2 Fancut. The most boring experience of 2017 so far.

  • Die Spalte

    Die Spalte

    ★★★

    Gespalten.

  • They Called Him Bulldozer

    They Called Him Bulldozer

    ★★★½

    Deutsche Kinoversion I <3

  • Tattoo

    Tattoo

    ★★★

    What'll you expect from a picture with Bruce Dern as an insane tattooist named Karl Kinsky in a Razzie award nominated perfomance? Pure Ultrakunst!

  • Jimmy Orpheus

    Jimmy Orpheus

    ★★★★★

    Meisterwerk. Traurig in welchem Zustand der Film für Homevideo vorliegt.

  • Skin 'em Alive

    Skin 'em Alive

    :(

  • The Assignment

    The Assignment

    ★★★

    An IMDB Rating of 4,5? What the fuck is wrong with you people...

  • The Day the Rains Came

    The Day the Rains Came

    ★★★★½

    Ein in allen Bereichen sehr gelungenes Drama. Mario Adorf und Gerd Fröbe spielen geradezu sensationell.

  • My Sweet Little Village

    My Sweet Little Village

    ★★★★

    Here is a movie in which every moment seems to be smiling at itself. Roger Ebert