RSS feed for Bjoern

Bjoern has written 21 reviews for films rated ★★½ .

  • Dogman

    Dogman

    ★★½

    One more bloody white mens bullshit revenge tale about a dog and his master- trading their places.

  • The Captain

    The Captain

    ★★½

    Banaler Quatsch der sich ungeniert bei Jonathan Littels “Die Wohlgesinnten“ bedient. Zieht man dessen „Anteil“ ab, bleibt nahezu nichts übrig. Für einen deutschen Film also voll okay. Haha

  • Bugday

    Bugday

    ★★½

    Boring bullshit - Wim Wenders Style. No Tarkovsky

  • M.F.A.

    M.F.A.

    ★★½

    Good intention. Good acting. But nothing more.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★½

    Q2 Fancut. The most boring experience of 2017 so far.

  • King Kong vs. Godzilla

    King Kong vs. Godzilla

    ★★½

    Great flick. Bit boring till the end.

  • Panic Time

    Panic Time

    ★★½

    Udopie. Haha

  • Remainder

    Remainder

    ★★½

    Boring

  • Laurel Canyon

    Laurel Canyon

    ★★½

    Blueprint for "The kids are all right".

  • A Lot Like Love

    A Lot Like Love

    ★★½

    Better than expected.

  • Strait-Jacket

    Strait-Jacket

    ★★½

    Camp and funny wtf flick.

  • The Bunker

    The Bunker

    ★★½

    Dark and absurd comedy. Stunning image creation.