RSS feed for Bjoern

Bjoern has written 19 reviews for films rated ★★★½ .

  • They Called Him Bulldozer

    They Called Him Bulldozer

    ★★★½

    Deutsche Kinoversion I <3

  • The Punisher

    The Punisher

    ★★★½

    They don't make schlock like this anymore.

  • Wild Mouse

    Wild Mouse

    ★★★½

    Sehr schönes Debüt. Hoffentlich macht er bald noch mehr. Empfehlung!

  • Die Totenschmecker

    Die Totenschmecker

    ★★★½

    Die guten alten Zeiten in unserem christlich geprägten Abendland - AFD (CSU) Style

  • Belgica

    Belgica

    ★★★½

    Makes you want to party hard and throw a lot of drugs.

  • The People vs. Fritz Bauer

    The People vs. Fritz Bauer

    ★★★½

    Great screenplay. Fantastic acting. Unfortunately, far too little budget.

  • Motorama

    Motorama

    ★★★½

    Note the Tarkovsky Stalker tribute.

  • Birdman

    Birdman

    ★★★½

    Wow!

  • Buzzard

    Buzzard

    ★★★½

    Epic slacker tale

  • Tarot

    Tarot

    ★★★½

    Unspectacular adaptation of Goethes Elective Affinities.

  • The Company of Wolves

    The Company of Wolves

    ★★★½

    Definitely pretty good. But not my cup of tea.

  • The Executioner

    The Executioner

    ★★★½

    Contains everything what a good Chiba-flick needs.