otxjunior has logged 306 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Redemption

Redemption

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Mom is a Character 2

My Mom is a Character 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ballad of Return

Ballad of Return

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Tell

Don't Tell

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Endless Night

Endless Night

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Novo

Cinema Novo

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
BR 716

BR 716

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Love Story

A Love Story

2016
×
Edit this entry  
25
Scenery

Scenery

2016
×
Edit this entry  
25
Life with Herman H. Rott

Life with Herman H. Rott

2015
×
Edit this entry  
25
The Sleepwalker

The Sleepwalker

2015
×
Edit this entry  
24
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Secret

Little Secret

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
O Shaolin do Sertão

O Shaolin do Sertão

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Confessions

The Confessions

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dinner

The Dinner

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Billy Elliot: The Musical Live

Billy Elliot: The Musical Live

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Richard III

Richard III

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry