otxjunior has logged 32 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stockholm

Stockholm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Little Devil

The Little Devil

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tybalt Dead, Romeo in Exile

Tybalt Dead, Romeo in Exile

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Company

Company

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Tale of Love and Darkness

A Tale of Love and Darkness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuma: The Second Wife

Kuma: The Second Wife

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Demon

Demon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Martyrs

Martyrs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prova de Coragem

Prova de Coragem

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do Not Disturb

Do Not Disturb

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mayor

The Mayor

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
This Is Not a Song of Hope

This Is Not a Song of Hope

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Next

Next

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry