Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
10
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Exhibition

Exhibition

2013
×
Edit this entry  
03
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Edit this entry  
20
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Edit this entry  
20
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Supernova

Supernova

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
★★
Edit this entry  
20
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Palmer

Palmer

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Love Letter

Love Letter

1995
×
Edit this entry  
06
Rezeta

Rezeta

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Luxor

Luxor

2020
×
★½
Edit this entry  
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★
Edit this entry  
27
Synchronic

Synchronic

2019
×
Edit this entry  
26
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Coming to America

Coming to America

1988
×
★½
Edit this entry  
09
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★½
Edit this entry  
09
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
01
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★½
Edit this entry