Sort by

Ovidiu has logged 158 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
½
Edit this entry  
25
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★½
Edit this entry  
17
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
10
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
½
Edit this entry  
06
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★½
Edit this entry  
30
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Edit this entry  
30
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★½
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
½
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★½
Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★
Edit this entry  
10
The Oak

The Oak

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Detour

Detour

1945
×
★½
Edit this entry  
08
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★½
Edit this entry  
04
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★½
Edit this entry  
01
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★
Edit this entry  
31
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
Edit this entry  
28
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★
Edit this entry  
20
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★½
Edit this entry  
13
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
Edit this entry  
12
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★
Edit this entry  
12
Love at Twenty

Love at Twenty

1962
×
★★
Edit this entry  
11
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
The Unsaved

The Unsaved

2013
×
★½
Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
The East

The East

2013
×
★½
Edit this entry  
02
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★
Edit this entry  
01
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
Edit this entry  
26
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Edit this entry