RSS feed for Ovidiu

Ovidiu has logged 207 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Scoop

Scoop

2006
×
★½
Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★½
Edit this entry  
18
The Party

The Party

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Thelma

Thelma

2017
×
Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Planetarium

Planetarium

2016
×
½
Edit this entry  
13
More

More

1969
×
Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★½
Edit this entry  
09
Saraband

Saraband

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★
Edit this entry  
08
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Bug

Bug

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
India Song

India Song

1975
×
½
Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★½
Edit this entry  
18
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Matador

Matador

1986
×
★★
Edit this entry  
13
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★
Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★
Edit this entry  
10
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★
Edit this entry  
09
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
08
Renoir

Renoir

2012
×
★½
Edit this entry  
07
Here

Here

2011
×
★★
Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Edit this entry