RSS feed for Ovidiu

Ovidiu has logged 18 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Meteors

Meteors

2017
×
Edit this entry  
29
Old Joy

Old Joy

2006
×
★½
Edit this entry  
23
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★
Edit this entry  
22
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
½
Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Objectified

Objectified

2009
×
Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
Edit this entry  
12
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
11
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★½
Edit this entry  
11
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★
Edit this entry  
09
Baby Bump

Baby Bump

2015
×
Edit this entry  
05
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
Edit this entry  
02
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Tale

The Tale

2018
×
★½
Edit this entry