Highest rated films

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • Bellflower

    ★★★★

  • The Adjustment Bureau

    ★★★

  • Another Earth

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Bullets Over Broadway

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★

  • Gattaca

    ★★★★

  • Manhattan

    ★★★★

  • Winter's Bone

    ★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★

  • The Man from Nowhere

    ★★★★

  • Home for the Holidays

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★½

  • Brazil

    ★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★½

  • Barton Fink

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Kids Are All Right

Jan 17

Last Film

Warrior

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Thriller
29 films
Romance
24 films
Crime
19 films
Comedy
17 films
Action
15 films
Mystery
12 films
Sci Fi
8 films
Adventure
6 films
History
5 films
USA
69 films
UK
17 films
France
10 films
Canada
5 films
South Korea
5 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
Japan
2 films
Belgium
2 films
English
84 films
French
14 films
Italian
9 films
Spanish
6 films
Korean
6 films
Russian
6 films
Japanese
5 films
German
5 films
Chinese
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Outbound
Average weighted rating:

3.3

Films Ovidiu watched in 2011

  • Warrior
  • Win Win
  • Sleeping Beauty
  • Moneyball
  • Another Earth
  • The Ides of March
  • Drive
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Last Tango in Paris
  • Home for the Holidays
  • Monster's Ball
  • Life in a Day
  • Sideways
  • Bellflower
  • Barton Fink
  • Naked Lunch
  • Brazil
  • Burn After Reading
  • Donnie Brasco
  • JCVD
  • Do the Right Thing
  • 25th Hour
  • V for Vendetta
  • Bullets Over Broadway
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • One Day
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Tree of Life
  • Gattaca
  • Valkyrie
  • Melancholia
  • Meek's Cutoff
  • Dark City
  • The Piano
  • The Doors
  • Johnny English Reborn
  • Manhattan
  • Straw Dogs
  • Eastern Promises
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Chungking Express
  • Water for Elephants
  • JFK
  • Network
  • TRON: Legacy
  • The Beaver
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Elite Squad: The Enemy Within
  • Elite Squad
  • Anatomy of a Murder
  • The Thin Red Line
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Biutiful
  • Synecdoche, New York
  • Mother
  • The Devil Wears Prada
  • Kramer vs. Kramer
  • The Chaser
  • The Man from Nowhere
  • Rear Window
  • Cape Fear
  • When Harry Met Sally...
  • Never Let Me Go
  • Hereafter
  • I've Loved You So Long
  • Certified Copy
  • Outbound
  • Exit Through the Gift Shop
  • Charade
  • In a Better World
  • North by Northwest
  • To Catch a Thief
  • Adaptation.
  • Vertigo
  • The Birds
  • The Adjustment Bureau
  • Amores Perros
  • The Town
  • Yi Yi
  • I Am Love
  • Temple Grandin
  • Black Swan
  • Winter's Bone
  • True Grit
  • The Fighter
  • Munich
  • The Secret in Their Eyes
  • The King's Speech
  • 127 Hours
  • Blue Valentine
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • You Don't Know Jack
  • The Kids Are All Right

World map

Highly rated films Ovidiu is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Silenced
  • Girl Walk // All Day
  • Sunny
  • K-ON! The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more