Highest rated films

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • Flight

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★★

  • Dark Passage

    ★★★★

  • The Sessions

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Four Rooms

Jan 1

Last Film

Inside Llewyn Davis

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
126 films
Thriller
49 films
Comedy
49 films
Romance
42 films
Crime
37 films
Action
21 films
Sci Fi
18 films
Mystery
17 films
Adventure
15 films
Horror
5 films
USA
119 films
UK
27 films
France
21 films
Germany
12 films
Italy
9 films
Sweden
7 films
Denmark
6 films
Canada
5 films
Japan
4 films
Spain
4 films
English
140 films
French
25 films
Spanish
10 films
Italian
10 films
German
9 films
Japanese
6 films
Swedish
6 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Polish
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Feeling Minnesota
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Unsaved
Average weighted rating:

3.3

Films Ovidiu watched in 2013

  • Inside Llewyn Davis
  • Behind the Candelabra
  • Don Jon
  • Prisoners
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Captain Phillips
  • Cruising
  • Night Train to Lisbon
  • The Remains of the Day
  • La Dolce Vita
  • The Selfish Giant
  • Dead Ringers
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Frances Ha
  • Jerry Maguire
  • J. Edgar
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Love on the Run
  • Lars and the Real Girl
  • The Oak
  • Blue Jasmine
  • Detour
  • Star Trek: First Contact
  • Blue Is the Warmest Color
  • Bed and Board
  • 48 Hrs.
  • Broken Flowers
  • Camille Claudel, 1915
  • All Is Lost
  • Like Someone in Love
  • Stolen Kisses
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • Gravity
  • The Pursuit of Happyness
  • The Color Wheel
  • I'm So Excited!
  • Safety Not Guaranteed
  • Monsters University
  • High Sierra
  • Love at Twenty
  • The Girl Who Played with Fire
  • Lust, Caution
  • The Unsaved
  • The 400 Blows
  • The East
  • Anything Else
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Star Trek Into Darkness
  • Stuck in Love
  • The Boat That Rocked
  • We Need to Talk About Kevin
  • Punch-Drunk Love
  • Rust and Bone
  • Elysium
  • Trance
  • Drinking Buddies
  • Feeling Minnesota
  • Beat the Devil
  • Half Nelson
  • Drugstore Cowboy
  • A Single Shot
  • Sunshine Cleaning
  • Barefoot in the Park
  • Kon-Tiki
  • Promised Land
  • Adore
  • Arcadia
  • Touchy Feely
  • Fight Club
  • Belle de Jour
  • Super 8
  • Once Upon a Time in America
  • On the Waterfront
  • Oblivion
  • Mud
  • Only God Forgives
  • Take This Waltz
  • The Crying Game
  • A Clockwork Orange
  • Future Weather
  • The Best Offer
  • The Seventh Seal
  • Lore
  • Before Midnight
  • Pierrot le Fou
  • Stoker
  • Re-Animator
  • Lola Versus
  • My Own Private Idaho
  • In the Bedroom
  • Gone Baby Gone
  • The Place Beyond the Pines
  • The Great Gatsby
  • Liberal Arts
  • Fried Green Tomatoes
  • The Hunt
  • Two-Lane Blacktop
  • Stand Up Guys
  • How to Steal a Million
  • Starlet
  • The Insider
  • The Client
  • Upstream Color
  • Garden State
  • Bernie
  • The Impossible
  • It's a Disaster
  • Nineteen Eighty-Four
  • What Dreams May Come
  • To the Wonder
  • In a Lonely Place
  • Holiday
  • Barbara
  • Arbitrage
  • Deconstructing Harry
  • Ruby Sparks
  • To Have and Have Not
  • End of Watch
  • Nobody Walks
  • Dark Passage
  • Shadow of a Doubt
  • Zero Dark Thirty
  • Smashed
  • Robot & Frank
  • The Sessions
  • Children of Men
  • Key Largo
  • Amour
  • In Our Nature
  • The Big Sleep
  • District 9
  • Silver Linings Playbook
  • Double Indemnity
  • The Master
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • In the Mood for Love
  • The 39 Steps
  • Flight
  • Django Unchained
  • Celeste & Jesse Forever
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Prometheus
  • A Boy and His Dog
  • Killing Them Softly
  • Little Birds
  • Gangster Squad
  • Beasts of the Southern Wild
  • Grand Hotel
  • Seven Psychopaths
  • Life of Pi
  • Cloud Atlas
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Matchstick Men
  • The Shining
  • The Angels' Share
  • The Great Dictator
  • Four Rooms

World map

Highly rated films Ovidiu is yet to see

  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son
  • An Adventure in Space and Time
  • Tattoo

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more