Sort by

an idiot has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Till Death

Till Death

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Edit this entry  
24
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★½
Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry