RSS feed for Ian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Doomwatch: Winter Angel

Doomwatch: Winter Angel

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
After the Sunset

After the Sunset

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Henry V

Henry V

1989
×
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
18
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Lies

White Lies

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
Duplex

Duplex

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★½
Edit this entry  
22
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
24
Savages

Savages

2012
×
Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Contraband

Contraband

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Bandits

Bandits

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
Edit this entry  
29
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Edit this entry  
06
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Dead Lands

The Dead Lands

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tanna

Tanna

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thithi

Thithi

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Clan

The Clan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Daughter

The Daughter

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chronesthesia

Chronesthesia

2016
×
★★★★
Edit this entry