RSS feed for Osama
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Malena

Malena

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Edit this entry  
13
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Strange But True

Strange But True

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★½
Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Edit this entry