Sort by

chris 💫 has logged 382 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
Edit this entry  
16
The Indian Sorcerer

The Indian Sorcerer

1908
×
Edit this entry  
16
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry