Sort by

Vern has logged 243 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Antisocial

Antisocial

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Every Time a Bell Rings

Every Time a Bell Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye, 20th Century

Goodbye, 20th Century

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Keyboard Fantasies

Keyboard Fantasies

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Back Down: Revolt

Never Back Down: Revolt

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Swordsman

The Swordsman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One December Night

One December Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Banshee

Banshee

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hell Hath No Fury

Hell Hath No Fury

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Era of Vampires

The Era of Vampires

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twins Effect

The Twins Effect

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Shot

One Shot

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meatcleaver Massacre

Meatcleaver Massacre

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sleeping Car

The Sleeping Car

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood Games

Blood Games

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cold Hell

Cold Hell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Scarecrow

Night of the Scarecrow

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Prey

Prey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trick

Trick

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Macabre

Macabre

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haeckel's Tale

Haeckel's Tale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Underworld

Underworld

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Appointment with Fear

Appointment with Fear

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry