Sort by

Lou (rhymes with wow!) has logged 771 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Story of White Coat: Indecent Acts

Story of White Coat: Indecent Acts

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terror Express

Terror Express

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ticks

Ticks

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claws

Santa Claws

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maybe It's Love

Maybe It's Love

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom Empire

The Phantom Empire

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lolita Vibrator Torture

Lolita Vibrator Torture

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close Escape

Close Escape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Erotic Ghost Story

Erotic Ghost Story

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Desperate Hours

The Last Desperate Hours

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Drifting Avenger

The Drifting Avenger

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Chinese Torture Chamber Story

A Chinese Torture Chamber Story

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Overthrow

The Overthrow

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Zombie

Kung Fu Zombie

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry