• tick, tick...BOOM!

  • Encanto

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★½

  • Spencer

    ★★

  • Dune

    ★★★½

  • Cinderella

  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★½

  • Belle

    ★★★

  • Memoria

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Zero Fucks Given

    ★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

  • Black Widow

  • Space Jam: A New Legacy

  • Annette

    ★★★

  • Being BeBe

    ★★

  • Luca

    ★★

  • Perfume de gardenias

    ★★★★

  • Cruella

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • El Planeta

    ★★★

  • WandaVision

    ★★

  • Audrey

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Last Meal

    ★★★★

  • Soul

    ★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★½

  • Ammonite

  • Nomadland

    ★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • Mulan

  • Mayor

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Possessor

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Collective

    ★★★★½

  • Arab Blues

    ★★★

  • First Cow

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Aladdin

    ½

  • Us

    ★★★½

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½