2016

Luke Kane Luke Kane’s year in review

Luke’s highest rated films

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • Fearless

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Doubt

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 195 Films watched
  • 16.2 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

In the Heart of the Sea

Jan 1

Most Watched

The Shallows

4 times

The Witch

3 times

Don't Breathe

twice

Last Film

Audrie & Daisy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
108 films
Thriller
86 films
Horror
70 films
Mystery
32 films
Comedy
31 films
Romance
26 films
Crime
25 films
Adventure
22 films
Sci Fi
19 films
Action
19 films
USA
159 films
UK
39 films
Australia
14 films
Canada
12 films
France
7 films
Germany
5 films
Ireland
3 films
Hong Kong
3 films
Italy
2 films
Spain
2 films
English
190 films
French
14 films
German
12 films
Spanish
11 films
Italian
4 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Latin
3 films
Kazakh
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Luke’s most liked review

Arrival

★★★★★

A few words about Arrival: To say almost anything about it is to say too much. It's not an alien invasion movie. But it is about the troubled path we walk to communicate and the challenge it poses to us as individuals, as nations and (in this case) as earthlings.…

More reviews

Luke’s most liked list

The Whole Town Is In On It

All of the films below feature a town with a dark secret.

After not being able to find much about it online, I decided to create a list of films where the whole town is part of an evil conspiracy against one or more individuals.

In some cases, such as…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

A Billion Lives

Films watched in 2016

  • Audrie & Daisy
  • Postcards from the Edge
  • Arachnophobia
  • Don't Breathe
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • French Connection II
  • The Shallows
  • The Shallows
  • The French Connection
  • Sorcerer
  • Cruising
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Practical Magic
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Duplex
  • The Dark Knight Rises
  • Eye in the Sky
  • Carol
  • Dolores Claiborne
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Hello, My Name Is Doris
  • Grandma
  • Sudden Fear
  • Nine to Five
  • Casino
  • Arrival
  • Single White Female
  • The Dark Knight
  • The Amityville Horror
  • The Devils
  • Frantic
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Mosquito Coast
  • 31
  • The Innocents
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • A Billion Lives
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • An American Werewolf in London
  • Deepwater Horizon
  • Deepwater Horizon
  • Possessed
  • Johnny Guitar
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Patrick
  • The Burning
  • Dangerous Liaisons
  • Gremlins
  • Sully
  • Dressed to Kill
  • Cool Hand Luke
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Don't Breathe
  • We Need to Talk About Kevin
  • David Brent: Life on the Road
  • Money Monster
  • Fearless
  • The Witch
  • Fearless
  • Green Room
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Yentl
  • The Shallows
  • 47 Meters Down
  • The Shallows
  • Patrick
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Silver Linings Playbook
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Working Girl
  • The Possession
  • Goodnight Mommy
  • Don't Look Now
  • To Die For
  • Alien³
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Singin' in the Rain
  • The Fog
  • Mad Max: Fury Road
  • The Stepford Wives
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Belle de Jour
  • The Mirror Has Two Faces
  • The Seventh Sign
  • The Last King of Scotland
  • Match Point
  • The China Syndrome
  • The Thing
  • The Thing from Another World
  • Tourist Trap
  • The Shining
  • The Bridges of Madison County
  • Red Eye
  • Secret in Their Eyes
  • Finding Dory
  • Network
  • (500) Days of Summer
  • Carrie
  • Jaws: The Revenge
  • My Brilliant Career
  • Coming Home
  • Alice Through the Looking Glass
  • The Conjuring 2
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Night of the Living Dead
  • Jagged Edge
  • The Manchurian Candidate
  • Money Monster
  • Jaws 2
  • My Brilliant Career
  • The Descent
  • The Revenant
  • The Babadook
  • Predators
  • Batman Returns
  • Lady in a Cage
  • Boxing Helena
  • Elevator to the Gallows
  • Julia
  • The Children's Hour
  • Crimson Peak
  • Sicario
  • Best of Enemies
  • The Exorcism of Emily Rose
  • The Mothman Prophecies
  • Klute
  • Copycat
  • Midnight Special
  • The Terminator
  • Witchfinder General
  • I Know What You Did Last Summer
  • Truth
  • Muriel's Wedding
  • Hush
  • The Reef
  • A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Dead Calm
  • Sleepless in Seattle
  • In the Heart of the Sea
  • Tusk
  • Doubt
  • The Witch
  • All That Jazz
  • The Money Pit
  • The Caller
  • The Witch
  • Inner Demon
  • The Gift
  • The Bone Collector
  • The Nanny
  • 10 Cloverfield Lane
  • Room
  • Casualties of War
  • Saving Mr. Banks
  • Jaws
  • Reversal of Fortune
  • Shrew's Nest
  • Creation
  • Drop Dead Gorgeous
  • Room
  • Night of the Living Dead
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Repulsion
  • Frankenweenie
  • Gorillas in the Mist
  • Aladdin
  • Witness
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Mad Max: Fury Road
  • Erin Brockovich
  • Rebecca
  • Sunshine
  • Lost Horizon
  • Ghost Ship
  • The Lost Honour of Christopher Jefferies
  • The Uninvited
  • The Pelican Brief
  • Making a Murderer
  • Thought Crimes
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Pin
  • Nosferatu
  • Witness for the Prosecution
  • Compulsion
  • The Brood
  • Spotlight
  • In the Heart of the Sea

Highly rated films Luke missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Your Name.
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Manchester by the Sea

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more