2017

Luke Kane Luke Kane’s year in review

Luke’s highest rated films

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★

  • Dead Man Walking

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 273 Films watched
  • 22.8 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Hell or High Water

Jan 5

Most Watched

Beauty and the Beast

4 times

Get Out

3 times

It

twice

Last Film

Call Me by Your Name

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
146 films
Thriller
116 films
Horror
97 films
Mystery
45 films
Romance
44 films
Comedy
40 films
Crime
37 films
Action
29 films
Fantasy
29 films
Adventure
27 films
USA
242 films
UK
53 films
Australia
18 films
France
15 films
Canada
11 films
Italy
8 films
Germany
5 films
Spain
5 films
Netherlands
3 films
Hong Kong
3 films
English
270 films
French
21 films
German
13 films
Italian
11 films
Spanish
11 films
Russian
7 films
Arabic
6 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Luke’s most liked review

Alien: Covenant

★★

Alien: Covenant is a dreary, intellectually stagnant exercise. Everything that made Alien brilliant has been reproduced and defiled with extreme over-emphasis. The crew of the Nostromo were believable, severe, blue-collar human beings. We didn't need backstories and endless emotional breakdowns because they were real - their histories could be inferred…

More reviews

Luke’s most liked list

Evil Bitches

A ranked list of my favourite screen witches, bitches and bad girls.

Here you will find the most despicable, loathsome, heartless, scheming, villainous and terrifying ladies ever to wreak havoc on the silver screen. An antidote to my Women-In-Peril list, the women featured here are the kind you just love…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

What Ever Happened to Baby Jane?
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2017

  • Call Me by Your Name
  • The Shape of Water
  • Misery
  • Silkwood
  • It
  • Bride of Chucky
  • Beauty and the Beast
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Dunkirk
  • Panic Room
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Cat People
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Evil Dead
  • Fargo
  • The Entity
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Murder on the Orient Express
  • Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!
  • Stoker
  • Carol
  • The Shallows
  • Wake in Fright
  • Gravity
  • Training Day
  • The Truman Show
  • The Fly
  • The Devils
  • Detroit
  • The Mirror Crack'd
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Death on the Nile
  • Roadgames
  • Rabbit Hole
  • The Strangers
  • When Harry Met Sally...
  • Jigsaw
  • Silence
  • Clown
  • Miss Sloane
  • Colossal
  • The Haunting
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • Our Souls at Night
  • Almost Famous
  • America's Sweethearts
  • The Killing of a Sacred Deer
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Jerry Before Seinfeld
  • Cujo
  • The River Wild
  • It
  • mother!
  • Hannibal
  • Schindler's List
  • mother!
  • Get Out
  • Colossal
  • The Abyss
  • The Wizard of Lies
  • Unforgettable
  • Lion
  • Patriots Day
  • The Bridge on the River Kwai
  • Gone with the Wind
  • Killing Ground
  • Wild
  • Jane Eyre
  • Contagion
  • Babe: Pig in the City
  • Brokeback Mountain
  • Hacksaw Ridge
  • Annabelle: Creation
  • Mimic
  • Battle Royale
  • Dangerous Liaisons
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2: The Road Warrior
  • Mad Max
  • Get Out
  • Carnage
  • Opera
  • The Hills Have Eyes
  • Dunkirk
  • Truth
  • Suspiria
  • Edward Scissorhands
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • The Phantom of the Opera
  • The Beguiled
  • Fatal Attraction
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Batman Returns
  • Dead Man Walking
  • Kidnap
  • Bull Durham
  • It Comes at Night
  • The Others
  • Female on the Beach
  • The Client
  • Little Women
  • Napoleon Dynamite
  • Oklahoma City
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Death Becomes Her
  • Thelma & Louise
  • The Meddler
  • Cast Away
  • Poltergeist III
  • Of Unknown Origin
  • Catwoman
  • Candyman
  • Sister Act
  • Moonstruck
  • Willard
  • Berlin Syndrome
  • Beauty and the Beast
  • Red Lights
  • The Mummy
  • The Bad Seed
  • The Meddler
  • Psycho
  • Bates Motel
  • Sense and Sensibility
  • My Best Friend's Wedding
  • The Thing
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • The Departed
  • Capote
  • Moonlight
  • Christine
  • The Bling Ring
  • Child's Play 2
  • Johnny Guitar
  • The Sword in the Stone
  • Hounds of Love
  • Crash
  • The Red Shoes
  • Lights Out
  • Split
  • The African Queen
  • Skyfall
  • Mad Max: Fury Road
  • The Mummy
  • Nocturnal Animals
  • Alien: Covenant
  • Psycho III
  • Donnie Darko
  • Snatched
  • Berserk
  • Doubt
  • Psycho II
  • Alien
  • The Wicker Man
  • Key Largo
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Comes a Horseman
  • Dracula
  • Room
  • Carol
  • Lights Out
  • Legally Blonde
  • The Crucible
  • Blair Witch
  • A Nightmare on Elm Street
  • Frozen
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Get Out
  • Wolf Creek 2
  • The Damned Don't Cry
  • Big Little Lies
  • Wolf Creek
  • Play Misty for Me
  • On the Waterfront
  • Beauty and the Beast
  • The Interpreter
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Trainwreck
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Witch
  • Michael Clayton
  • The Queen
  • The Collector
  • Demon Seed
  • Poltergeist
  • Alien: Resurrection
  • Suddenly, Last Summer
  • A Woman's Face
  • Beauty and the Beast
  • The Craft
  • Love & Friendship
  • Life
  • Unfaithful
  • Rear Window

See all 273

Highly rated films Luke missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Paddington 2
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more