Okky A has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Detective Conan: The Fourteenth Target

Detective Conan: The Fourteenth Target

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nokas

Nokas

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow Play: Indonesia's Year of Living Dangerously

Shadow Play: Indonesia's Year of Living Dangerously

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
hUSh

hUSh

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bandit

The Bandit

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kentut

Kentut

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Satanic

Satanic

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry