RSS feed for Owen

Owen has logged 38 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
Read the review Edit this entry  
29
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donald and Pluto

Donald and Pluto

1936
×
Read the review Edit this entry  
29
I Love to Singa

I Love to Singa

1936
×
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Mose

Mysterious Mose

1930
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Executive Suite

Executive Suite

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blondes at Work

Blondes at Work

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Adventurous Blonde

The Adventurous Blonde

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Telephones

Telephones

1995
×
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Employees' Entrance

Employees' Entrance

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Buckaroo Bugs

Buckaroo Bugs

1944
×
★★★★
Edit this entry  
10
Elling

Elling

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Hare Is Human

To Hare Is Human

1956
×
Read the review Edit this entry  
10
Girls About Town

Girls About Town

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clear All Wires!

Clear All Wires!

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Finances of the Grand Duke

The Finances of the Grand Duke

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry