owen has logged 37 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry