Sort by

Owen has logged 466 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Smart's Bruce and Lloyd Out of Control

Get Smart's Bruce and Lloyd Out of Control

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Classic Albums: U2 - The Joshua Tree

Classic Albums: U2 - The Joshua Tree

1999
×
Edit this entry  
25
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Edit this entry  
07
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Corky Romano

Corky Romano

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
Edit this entry  
01
Paul

Paul

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Always

Always

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
My Policeman

My Policeman

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
She Said

She Said

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry