Owen has logged 32 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry