Sort by

Otie has logged 294 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Soldiers Pay

Soldiers Pay

2004
×
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Winding Stream

The Winding Stream

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Camargue

La Camargue

1966
×
★★½
Edit this entry  
19
Van Gogh

Van Gogh

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
15
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Police

Police

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Edit this entry  
08
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Close Range

Close Range

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nugget

Nugget

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
The Son Of...

The Son Of...

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The House in the Woods

The House in the Woods

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Two Men in Town

Two Men in Town

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Judy Judy Judy

Judy Judy Judy

2015
×
★★★
Edit this entry