Sort by

Otie has logged 382 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fou de Bassan

Fou de Bassan

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fou de Bassan

Fou de Bassan

2021
×
Edit this entry  
28
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
My Left Eye Sees Ghosts

My Left Eye Sees Ghosts

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
Edit this entry  
23
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Malina

Malina

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
An Autumn's Tale

An Autumn's Tale

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Castle Falls

Castle Falls

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
07
Right Here Right Now

Right Here Right Now

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Angel Face

Angel Face

1953
×
Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Haircut

The Haircut

1982
×
Edit this entry  
21
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hell Hath No Fury

Hell Hath No Fury

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★½
Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blood Sky

Blood Sky

1986
×
Edit this entry