Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brotherhood

Brotherhood

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Tammy's Always Dying

Tammy's Always Dying

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
15
The Proud Rebel

The Proud Rebel

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★★
Edit this entry  
23
Living the Blues

Living the Blues

1986
×
½
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
03
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wait for Your Laugh

Wait for Your Laugh

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Marley

Marley

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

1981
×
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
PK

PK

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Woman Who Loves Giraffes

The Woman Who Loves Giraffes

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jewel's Catch One

Jewel's Catch One

2016
×
★★★
Edit this entry