Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
This Is England

This Is England

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Courier

The Courier

2020
×
Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★½
Edit this entry  
31
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love

Love

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Butterflies

Butterflies

2018
×
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
10
Volver

Volver

2006
×
Edit this entry