Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Death Parade

Death Parade

2015
×
Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★
Edit this entry  
06
All of Us Are Dead

All of Us Are Dead

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry