Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Colony

The Colony

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
8:46

8:46

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Edit this entry  
04
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Singularity

Singularity

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Edit this entry